Jak powstaje płyta HDF?

lis 12, 2021 przez

Jak powstaje płyta HDF?

Płyta HDF stała się coraz chętniej i częściej wykorzystywanym materiałem drewnopochodnym. Można tworzyć z niej panele podłogowe, a także drzwi czy meble. Świetnie nadaje się do wykończenia wnętrz i dekoracji. Płyta HDF (z angielskiego High Density Fibreboard) to płyta pilśniowa cechująca się wysoką gęstością.

Płyta HDF powstaje z drobnych włókien drewna łączonych ze sobą w procesie prasowania (poddanie wysokiej temperaturze i dużemu ciśnieniu) za pomocą kleju syntetycznego, żywicy lub substancji utwardzającej. Płyta HDF wyróżnia się większą twardością i wyższą

gęstością niż w przypadku innych płyt.

Gęstość płyty HDF przekracza 850 kg/m3, co stanowi większą gęstość niż w przypadku litego drewna. Przy czym jest lekka i tania, co niewątpliwie jest jej największymi atutami.

Płyty pilśniowe, jak płyta HDF, powstają z tak zwanych odpadów drzewnych (takich jak zrzyny tartaczne, odpady połuszczarskie, przesortowaną strużkę w postaci wiórek poeksploatacyjnych. Płytę HDF pozyskać można w procesie metody produkcji mokrej, w której po składowaniu surowca, rozdrabniania i rozwłóknienia na mniejsze elementy rozpoczyna się proces domielania.

Następnie uzyskaną materię zakleja się i formatyzuje, a potem hartuje, aby nadać płycie odpowiedniej twardości. Miazgę w przypadku płyt porowatych – suszy się, a w przypadku płyt twardych – prasuje. Po tych czynnościach płyta porowata jest składowana, natomiast płyta twarda poddawana jest dalszym obróbkom (między innymi nawilżaniu, i ponownemu formatyzowaniu).

Za to przy produkcji płyt pilśniowych metodą suchą używa się zrębki. W defibratorach rozwłóknia się zrębki z dodatkiem parafiny (1-1,5%) lub innych hydrofobowych środków. Następnie zakleja się masę ich włókien i poddaje je suszeniu. Wysuszona miazga jest magazynowana i układana w kobierzec, po czym następuje jej prasowanie i prasowanie właściwe. Potem płyty się chłodzi, szlifuje krawędzie i ostatecznie formuje.

W taki sposób powstaje płyta HDF – twarda płyta o znacznie wyższej gęstości. Zazwyczaj wykorzystuje się ją podczas produkcji paneli podłogowych. Stosowana jest w suchych pomieszczeniach.

Podobne

Tagi