Choroby powojników
![Choroby powojników](https://kamienogrod.pl/wp-content/uploads/2020/11/powojniki_1605530172.jpg)
Aby nasze powojniki były zdrowe, dobrze odżywione i zadbane powinny rosnąć w sprzyjających do tego warunkach. Wtedy z pewnością będą bardziej odporne na różnego rodzaju choroby, które niestety występują dosyć często. Aby zmniejszyć występowanie chorób do minimum warto kupować powojniki u sprawdzonych producentów, wtedy mamy pewność, że będą to rośliny z dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym.
Najpoważniejszą chorobą, która występuje u powojników jest uwiąd zwany inaczej zgorzelem, który objawia się więdnięciem i zamieraniem pojedynczych pędów a nawet całych nadziemnych części roślin. Przyczyną jest brak przewodzenia wody przez organy rośliny, które zostały zainfekowane.Najczęściej zgorzel występuje w dolnej części pędu, na styku z podłożem. Aby tego uniknąć, warto jest głęboko posadzić roślinę, która spowoduje dodatkowe ukorzenienie u jej podstawy. Wtedy na ukorzenionym pędzie znajdą się pąki, z których będą wyrastać dodatkowe pędy. Warto pamiętać, że przed sadzeniem i w czasie uprawy powinniśmy usuwać wszystkie martwe części rośliny – zarówno pędy jak i liście. Aby przeciwdziałać tego typu chorobom stosuje się specjalnie przeznaczone do tego preparaty o odpowiednim stężeniu.
Powojnik ogrodowy atakowany jest też przez mączniak prawdziwy. Atakuje głównie rośliny podsychające, które uprawiane są w miejscach o większej ilości cienia oraz bez przewiewu. Choroba ta rozwija się powyżej 20°C, a pierwsze objawy możemy zaobserwować w drugiej połowie czerwca bądź na początku lipca. Jeżeli w poprzednim roku choroba ta zaatakowała nasze rośliny, warto jest profilaktycznie wykonać oprysk jeszcze przed pojawieniem się nalotu, czyli pod koniec czerwca. Mączniaka prawdziwego dobrze jest również zwalczyć, opryskując rośliny tuż po wykryciu pierwszych objawów jednym z zalecanych preparatów przez producenta. Oprysk należy powtarzać 2 – 3 razy co kilkanaście dni, stosując różne preparaty. Jeżeli nasze liście i pędy są już mocno zniszczone, należy he usunąć. Grzyb potrafi zimować na zeszłorocznych liściach i pędach, dlatego należy je dokładnie usunąć wczesną wiosną.