Budownictwo modułowe – zalety i zastosowanie

lis 1, 2022 przez

Budownictwo modułowe – zalety i zastosowanie

Budownictwo modułowe z każdym rokiem zyskuje sobie coraz większą popularność. Nie ma się co temu dziwić, bowiem ma ono bardzo wiele zalet. Oczywiście jego wybór uzależniony jest od wielu czynników, jednakże w wielu gałęziach budownictwa wydają się być doskonałym rozwiązaniem.

Co charakteryzuje budownictwo modułowe?

Budownictwo modułowe, jak sama nazwa pozwala się domyślić, polega na tworzeniu konstrukcji budowlanych z elementów. W tym wypadku są to gotowe elementy, które przede wszystkim znacząco skracają czas realizacji inwestycji. Jeśli chodzi o budownictwo modułowe kontenery są najczęściej wykorzystywane do tworzenia innych, odpowiednio zaplanowanych konstrukcji. Dzięki zastosowaniu właściwych,  bez problemu można je ze sobą łączyć, tworząc pomiędzy nimi przejścia i tym samym konstrukcje o niezbędnej dla konkretnej inwestycji wielkości. W większości kontenery wykorzystywane w budownictwie modułowym są odpowiednio przygotowane, na przykład ocieplone czy wykończone wewnątrz. Nie oznacza to jednak, że nie można wykonać dodatkowych prac, aby zapewnić lepsze ocieplenie czy na przykład zgodne z życzeniami wykończenie wnętrz.

Gdzie wykorzystuje się budownictwo modułowe?

Budownictwo modułowe stosowane jest przede wszystkim tak, gdzie istotny jest czas ich realizacji. Bardzo często są wykorzystywane na budowach, jako biura czy kwatery dla pracowników, jeśli inwestycja jest realizowana w oddaleniu od zabudowań. Wówczas kontenery najczęściej są zwożone na plac  budowy i odpowiednio ustawiane. Niezwykle często wykorzystuje sieje także w miejscach takich jak szpitale czy zakłady przemysłowe, zwłaszcza jak chodzi o konstrukcje, które nie są planowane na stałe. Tymczasowe laboratoria to jedne z tych miejsc, które dzięki stosowaniu budownictwa modułowego można postawić bardzo szybko, nawet w ciągu jednego dnia. W niektórych państwach budownictwo modułowe zaczyna być również wykorzystywane jako sposób na stworzenie ciekawych budynków mieszkalnych.

Koszty budownictwa modułowego

Jako zalety budownictwa modułowego wskazuje się przede wszystkim czas związany z realizacją inwestycji. Jednak również koszty związane z takim budownictwem bardzo często przekonują inwestorów do jego wyboru. Można bowiem nabyć kontenery w stanie do natychmiastowego użytku, wówczas wystarczy jedynie zapewnić transport na docelowe miejsce. Oczywiście konieczne jest także przygotowanie terenu, jednak gdy mowa o budynkach takich jak kontenery na budowę zazwyczaj wystarczy jego wyrównanie czy wykonanie podbudowy z bloczków betonowych.

Podobne

Tagi