Odzież robocza – jak dokonać właściwych zakupów, które przysłużą się pracownikom?

paź 16, 2023 przez

Odzież robocza – jak dokonać właściwych zakupów, które przysłużą się pracownikom?

Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnić swoim pracownikom, w zależności od specyfiki zadań, profesjonalną odzież ochronną lub roboczą. Jak wybrać właściwe ubrania i akcesoria? Czym się kierować?

Odzież robocza i ochronna — gdzie są różnice?

Odzież BHP to bardzo szeroka kategoria. W większości przedsiębiorstw przemysłowych jest ona potrzebna, nie oznacza to jednak, że zawsze potrzebne jest odzież ochronna. W przeważającej części przedsiębiorcy dla swoich pracowników kupują odzież roboczą. Czym jednak różnią się ubrania robocze od ochronnych? Kiedy trzeba kupić jedne, a kiedy drugie?

  • Artykuły BHP, takie jak kurtki, buty, rękawice itd. mają przede wszystkim zapewnić różnego rodzaju ochronę dla pracowników w zależności od rodzaju pracy i potencjalnych zagrożeń. Odzież robocza służy przede wszystkim temu, by zapewnić osobie pracującej wygodę i podstawową ochronę podczas wykonywania codziennych obowiązków zawodowych. Nie jest zaprojektowana  do ochrony przed specjalnymi zagrożeniami, natomiast może spełniać funkcje rozpoznawcze, pozwalając łatwo zidentyfikować np. robotników na drodze. Odzież ochronna projektowana jest już z myślą o ochronie przed konkretnymi zagrożeniami. W hurtowni BHP znajdziesz ubrania i obuwie ochronne odporne na działanie ciepła, chemikaliów, promieniowania, czynników biologicznych.
  • Od odzieży roboczej możesz oczekiwać ochrony przed zabrudzeniami, uszkodzeniami mechanicznymi lub warunkami atmosferycznymi. Ochrona zapewnić może wysoki poziom ochrony przez wysoką temperaturą, substancjami chemicznymi, wirusami czy bakteriami. Taka odzież jest dostosowana do wymagań konkretnego środowiska pracy.
  • Odzież ochronna często musi spełniać rygorystyczne normy i przepisy bezpieczeństwa, co mają potwierdzać certyfikaty i testy. W przypadku odzieży roboczej nie ma mowy o tak rygorystycznych normach bezpieczeństwa.
  • Sklep internetowy BHP oferuje z reguły oba rodzaje odzieży. Warto zwrócić uwagę, że ta robocza ma często bardziej estetyczny i identyfikacyjny charakter, ochronna jest bardziej specjalistyczna, często uzupełniona o takie elementy ochronne, takie jak maski, filtry, czy wkładki termiczne.

Hurtownia BHP — najlepsze miejsce na zakupy?

Niezależnie od tego, czy potrzebne są ci buty robocze czy bardzo profesjonalna odzież dla osoby pracującej w laboratorium chemicznym, profesjonalna hurtownia BHP to miejsce, gdzie warto robić tego typu zakupy. Oczywiście zawsze chcemy kupić tanią odzież roboczą, musi jednak ona spełniać określone standardy: być wytrzymała, wygodna, dopasowana do pogody itd. Ubrania robocze BHP podobnie jak odzież ochronną warto wybierać, uwzględniając jakość materiałów, ich wytrzymałość, żywotność, ale także komfort noszenia butów roboczych, kurtki, spodni, kombinezonu. Pracownik powinien być nie tylko odpowiednio chroniony, lecz także zaopiekowany pod względem dopasowania odzieży, wygody jej noszenia. Na nic się zda najlepsza kurtka robocza albo rękawice ochronne oferowane przez pracodawcę, jeśli będą one niewygodne, a więc pracownik będzie je non stop ściągał.

Sklep BHP z odzieżą roboczą — czego w nim szukać?

Rękawice robocze, buty, kurtki, spodnie, kombinezony, czapki i wiele innych akcesoriów BHP należy dobierać z uwzględnieniem co najmniej kilku kryteriów. Przede wszystkim powinny być one dopasowane do specyfiki pracy, środowiska, w którym wykonywane są konkretne zadania i działań podejmowanych przez pracowników. Dotyczy to nie tylko odzieży ochronnej, lecz także roboczej. Nie ma jednych uniwersalnych spodni czy kurtki roboczej. Ponadto ważne jest uwzględnienie pory roku, pogody, warunków atmosferycznych. Istotne jest oczywiście dopasowanie pod względem rozmiaru i o tym nie można też zapominać.

Podobne

Tagi