Ogród japoński – harmonia i spokój w tradycyjnym stylu

paź 20, 2020 przez

Ogród japoński – harmonia i spokój w tradycyjnym stylu

OGRÓD JAPONSKI – HARMONIA I SPOKÓJ W TRADYCYJNYM STYLU

Japonia słynie z wielu wspaniałych zabytków kultury, wśród których znajdują się także tradycyjne ogrody japońskie. Ich charakterystycznym elementem jest harmonia i spokój, którymi emanują. W niniejszym artykule przedstawimy, jakie są cechy i składniki ogrodu japońskiego, jakie są ich rodzaje oraz jakie funkcje pełnią.

I. Cechy ogrodów japońskich

Ogrody japońskie cechują się precyzyjnym i starannym wykonaniem, jak również dbałością o detale. Wiele uwagi poświęca się harmonijnemu połączeniu elementów naturalnych (kamienie, drzewa, woda, rośliny) i sztucznych (ścieżki, mosty, pagody). W zasadzie, każdy element ma swoją funkcję, łącząc się w całość.

II. Składniki ogrodu japońskiego

  1. Woda – to jedna z kluczowych cech ogrodu japońskiego. Niejednokrotnie stanowi ona główny element ogrodu, a nawet tworzy adekwatnie dobrane kształty, jak na przykład naturalny staw.

  2. Kamienie – wykorzystywane są w ogrodzie jako element ozdobny lub funkcjonalny. Kamienie dobierane są pod kątem ich kształtu i koloru, a często tworzą one ścieżki czy mosty.

  3. Rośliny – są umieszczone tak, aby współgrały z pozostałymi elementami ogrodu. Wszystkie rośliny dobierane są pod kątem koloru, kształtu oraz wielkości. Ważnym elementem jest także dobór kwiatów; trafiają one do ogrodu w czasie, w którym są najpiękniejsze.

  4. Sztuczne elementy – takie, jak budynki czy pagody, są wkomponowane w naturę i oddają klimat Japonii.

III. Rodzaje ogrodów japońskich

  1. Ogrody suchego krajobrazu (Karesansui) – to ogrody, w których dominują kamienie ułożone w określony sposób. Są one połączone z roślinnością minimalną, często są one umieszczone wewnątrz pomieszczenia.

  2. Ogrody w japońskim stylu – to klasyczne podróżnicze ogrody. Najważniejsze w nich są mosty, fontanny oraz musemaki – kamienne wysepki, połączone ze sobą mostkami.

  3. Ogrody typu tea – stanowią one centrum kultury herbaty. W ich centralnym punkcie znajduje się mieszkanie, w którym serwowana jest herbata oraz inne potrawy.

IV. Funkcje ogrodów japońskich

Ogrody japońskie stanowią centrum kultury i tradycji Japonii. Są one wykorzystywane zarówno jako miejsca publiczne, jak i prywatne. Mogą pełnić funkcję miejsc, w których się odpoczywa, duchowo się rozwija czy też w których praktykuje się zainteresowania artystyczne.

V. Podsumowanie

Ogrody japońskie stanowią wspaniałą zapowiedź Japonii, przyciągają wiele osób z całego świata. Najważniejsze jakie się w nich odnajdują to harmonia i spokój, które uwalniają w człowieku wiele pozytywnych emocji. Dostrzegając każdy element ogrodu japońskiego, człowiek odkryje w sobie tę cząstkę natury, którą często pomija podczas codziennych obowiązków.

Podobne

Tagi