Ogrody botaniczne w Polsce – odkrywanie piękna rodzimej flory

lis 4, 2021 przez

Ogrody botaniczne w Polsce – odkrywanie piękna rodzimej flory

OGRODY BOTANICZNE W POLSCE – ODKRYWANIE PIĘKNA RODZIMEJ FLORY

Ogrody botaniczne to miejsca, gdzie każdy miłośnik roślinności znajdzie coś dla siebie. To tutaj możemy odkryć piękno rodzimej flory oraz poznać egzotyczne gatunki z całego świata. W Polsce znajduje się wiele różnych ogrodów botanicznych, których zwiedzanie to prawdziwa przyjemność.

OBOK MIASTA, ALE W SAMYM ŚRODKU NATURY – CZYM SĄ OGRODY BOTANICZNE?

Ogrody botaniczne to miejsca, gdzie zebrane są kolekcje roślin z różnych zakątków świata. Mogą to być rośliny lecznicze, ozdobne albo egzotyczne – często są tam zbiory rzadkich i zagrożonych gatunków. To także miejsca, w których naukowcy prowadzą badania nad roślinami, jednak zwykły odwiedzający również może z nich skorzystać. Zwiedzanie ogrodów botanicznych to okazja do wypoczynku na świeżym powietrzu, ale również możliwość poznania tajemnic roślin.

RODZIME GATUNKI RÓŻ DICHTERA, PIĘKNO DWÓRNIKA RÓŻNOLISTNEGO I INNE SPECJALNOŚCI

Wśród roślin, jakie możemy znaleźć w polskich ogrodach botanicznych, znajdują się również rodzime gatunki. Między innymi są to rośliny takie jak róża dzika, która rośnie w lasach i zaroślach, ale także róża długoogonkowa i róża pomarszczona, które są gatunkami rzadko występującymi. W ogrodach botanicznych zwykle nie brakuje również innych ciekawych gatunków, takich jak dwórnik różnolistny, która jest uważana za jedną z najpiękniejszych roślin w Polsce. Warto wspomnieć również o roślinach leczniczych, których zbiory często stanowią ważną część ogrodów botanicznych.

POZNAJ OGRODY BOTANICZNE W POLSCE

W Polsce znajdują się liczne ogrody botaniczne, w których warto się zatrzymać na chwilę. Wśród nich są między innymi:

  • Ogrody Botaniczne Uniwersytetu Wrocławskiego – jedne z najstarszych ogrodów botanicznych w Polsce, założone w 1811 roku
  • Ogród Botaniczny Jagiellońskiego Uniwersytetu w Krakowie – największy z ogrodów botanicznych w Polsce, posiadający ponad 6 tysięcy gatunków roślin
  • Ogrod Botaniczny w Łodzi – zlokalizowany na terenie parku na Zdrowiu, w samym środku miasta
  • Ogród Botaniczny Uniwersytetu Łódzkiego – zlokalizowany na terenie kampusu uniwersyteckiego
  • Ogród Botaniczny PAN w Powsinie – jedyny ogólnodostępny ogród botaniczny w Warszawie, posiadający różne strefy tematyczne

Warto odwiedzić także mniejsze ogrody botaniczne zlokalizowane w różnych miastach. Zwykle są one mniejsze, ale równie ciekawe i wartościowe.

ZIELONE MIEJSCE NA MAPACH POLSKI

Ogrody botaniczne to miejsca, które warto poznać. Nie tylko są to kolekcje różnych gatunków roślin, ale również idealne miejsca na relaks i odpoczynek wśród przyrody. Zwiedzanie ogrodów botanicznych może też być bardzo edukacyjne – warto zwrócić uwagę na informacje o roślinach, które można znaleźć na tabliczkach przy każdej z nich. W Polsce ogrodów botanicznych jest wiele, warto więc wpisać je na listę miejsc do odwiedzenia.

Podobne

Tagi