Profesjonalne siekiery i piły do ogrodu

wrz 20, 2023 przez

Profesjonalne siekiery i piły do ogrodu

Siekiery i piły należą do narzędzi, bez których trudno jest się obejść w ogrodzie. Przy ich pomocy możemy wykonywać różnego rodzaju prace ogrodnicze. Pozwalają one przycinać różnej gałęzi konary i pędy, rozłupywać drewno, wycinać niewielkie drzewka, a nawet karczować gęste zarośla. Co powinniśmy wiedzieć zanim kupimy siekiery i piły do naszego ogrodu?

Siekiery ogrodnicze – narzędzia o wielu zastosowaniach

Profesjonalne siekiery ogrodnicze pozwalają nam porąbać drewno na opał czy też pozbyć się niewielkich drzewek i krzewów z ogrodu. Budowa siekiery jest prosta – składa się ona z głowicy i trzonka. W budowie głowicy można wyróżnić: czepiec i ucho (podtrzymują one głowicę na trzonku), obuch (jest to tylna, płaska część głowicy), ostrze (tnąca część głowicy), lico (dolna część głowicy o kształcie zbliżonym do trójkąta), policzek (boczna, przednią część głowicy).

W sklepach ogrodniczych możemy znaleźć różne rodzaje siekier. Dużą popularnością cieszą się między innymi siekiery uniwersalne, które są dość ciężkie i służą przede wszystkim do rąbania drewna i innych prac ogrodniczych. Znacznie lżejsze są od nich toporki, które znajdują szerokie zastosowanie w przydomowych ogrodach.

Do rąbania drewna najlepiej sprawdzają się siekiery rozłupujące charakteryzujące się prostym i długim trzonkiem, a także krótkim i ciężkim obuchem.

W gospodarstwach ogrodniczych stosuje się niekiedy siekiery z racicą posiadające specjalne uchwyty do wyciągania gwoździ, a także karczowniki (nazywane także maczetami), które dobrze sprawdzają się do szybkiego wycinania zarośli i krzewów.

Jak wybrać siekierę do ogrodu?

Wybierając siekierę do ogrodu powinniśmy zastanowić się do jakich prac chcemy wykorzystywać to narzędzie, a także – kto będzie z niego korzystał. Pamiętajmy, że siekiera nie może być dla nas za duża i zbyt ciężka, gdyż wówczas korzystanie z niej będzie niemożliwe lub niebezpieczne.

Ważne, żeby wybierać tylko siekiery wykonane z solidnych materiałów. Głowica siekiery powinna być wykonana ze stali nierdzewnej, natomiast trzonek – z drewna orzesznika amerykańskiego, jesionu czy hikory. W sprzedaży dostępne są również siekiery wykonane z dobrej jakości tworzyw sztucznych takie jak Siekiera rozłupująca C1600 Ergo Celfast

Najlepsza piła do ogrodu

Wielu ogrodników nie wyobraża sobie sezonu w ogrodzie bez narzędzia jakim jest piła. Dzięki nim możemy bardzo precyzyjnie przeciąć drewno. Dobra piła sprawdzi się do drewna różnej grubości, drewna świeżego czy mokrego. W sklepach ogrodniczych dostępny jest szeroki wybór pił ręcznych.

Jeżeli używamy piły amatorsko, całkowicie wystarczająca będzie dla nas piła uniwersalna. Do precyzyjnego cięcia lepiej sprawdzi się piła włosowa (znana także jako włośnica). Jej cechą charakterystyczną jest bardzo cienki brzeszczot.

Do cięcia świeżo ściętego, mokrego, a także grubego drewna nadaje się piła kabłąkowa, która wyróżnia się zagęszczonymi zębami i dość wąskim ostrzem.

Wybierając piłę musimy się upewnić, że jest ona dostosowana do grubości, a także twardości materiału, który zamierzamy ciąć. Duże znaczenie ma także precyzja cięcia (jeżeli chcemy, żeby było precyzyjne – wybierajmy piły o dużej ilości zębów).

Dobrej jakości piły wyróżniają się między innymi tym, że ich brzeszczoty i rękojeści są pokryte specjalną folią zabezpieczającą. Narzędzie będzie dla nas bezpieczne tylko wówczas, gdy jego rękojeść będzie dostosowana do kształtu dłoni, a dodatkowo wykonana z solidnych, antypoślizgowych materiałów. Ciekawą propozycją dla ogrodników często korzystających z takich narzędzi są piły z wymiennymi brzeszczotami. Starajmy się wybierać piły z oferty renomowanych producentów, gdyż są one ergonomiczne, solidnie wykonane i posiadają długi okres gwarancyjny.

Podobne

Tagi