Worki do podlewania kropelkowego – do czego służą?

sie 16, 2023 by

Worki do podlewania kropelkowego – do czego służą?

Worki do podlewania kropelkowego służą do skutecznego nawadniania drzew i krzewów, umożliwiając jednocześnie dostarczanie nawozów i środków ochrony roślin. Należy wybrać niezawodny i trwały produkt, gwarantujący drzewom i krzewom równomierne nawadnianie systemu korzeniowego.

Nawadnianie roślin w sadzie i ogrodzie

Nawadnianie krzewów i drzew należy do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, ponieważ woda jest potrzebna do życia roślin i umożliwia szybsze wzrastanie. Podlewanie tylko po ich posadzeniu oraz w czasie suszy, może nie być wystarczające dla systemu korzeniowego. Tylko podłoże dobrze nawilżone, zapewnia obfite zbiory owoców. Nawodnione korzenie drzewa są również mniej podatne na uszkodzenia. Trzeba jednak zwracać uwagę, by dostosowywać ilość wody do indywidualnych wymagań roślin.

Potrzebna jest wiedza na temat tego, które rośliny potrzebują nawadniania przez długi czas, ponieważ niektóre gatunki nie lubią wilgotnej gleby. Przykładowo, podlewanie posadzonych drzew powinno być rzadsze, za to obfitsze. Jeśli chodzi o dojrzałe korzenie, wilgoć musi przenikać do ziemi na głębokość do 1 metra. Podlewanie roślin powinno być równomierne i systematyczne. Zadanie ułatwiają systemy nawadniania kropelkowego, sprawdzające się przy uprawach na działkach, w przydomowych ogrodach, a przede wszystkim w sadach i parkach miejskich.

Worki do podlewania kropelkowego – zastosowanie

Nawadnianie metodą kropelkową z każdym rokiem zyskuje na popularności, ponieważ dostarcza roślinom odpowiedniej ilości wody, stosownie do ich potrzeb, i bezpośrednio do gleby. To z kolei usprawnia uprawę i podnosi jej jakość. Dozowanie automatyczne jest skuteczne, gdyż woda jest dostarczana w sposób równomierny, ale powolny. Linia kroplująca umożliwia również dodawanie nawozów oraz środków ochronnych do wody, przez co zabiegi pielęgnacyjne są efektywniejsze.

Kolejnym sposobem nawadniania drzew są worki do podlewania kropelkowego, które owija się wokół pnia drzewa lub umieszcza bezpośrednio na podłożu, zapinając na zamek błyskawiczny. Następnie napełnia się wodą i stabilizuje na podłożu bocznymi uchwytami. Ilość wody aplikowanej do worków zależy od ich rodzaju. Metoda ma zastosowanie tam, gdzie konieczne jest utrzymanie wilgotnej gleby. Worki nawadniające wykorzystywane są do podlewania roślin ozdobnych i jadalnych w ogrodach, sadach, na działkach i tarasach, ale też szklarniach oraz w foliach.

Niekorzystne warunki atmosferyczne a worek do podlewania

Drzewa owocowe w sadach mają bardzo często ograniczony dostęp do naturalnego nawodnienia, również ze względu na gęstość nasadzenia. System korzeniowy nie może wówczas rozrastać się swobodnie, co utrudnia pobieranie wody z gleby. Z tego też powodu konieczne jest dodatkowe nawadnianie sadów, poprzez stosowanie worków. Niekorzystne warunki atmosferyczne uniemożliwiają więc osiąganie wysokich plonów. Woda jest podstawą do prawidłowego plonowania i wzrostu drzew, a także do procesu fotosyntezy.

Susza i związane z nią braki wody nie należą w Polsce do rzadkości. Oddziałują szkodliwie nie tylko na kwiaty, trawę i krzewy, również i drzewa. Sadownicy inwestują w systemy nawadniające, bo zdają sobie sprawę, że dostarczanie wody roślinom, zapewnia ich prawidłowy wzrost, a co za tym idzie lepsze zbiory owoców. Wybór właściwej metody zależy od wielkości i ukształtowania terenu, rodzaju drzew oraz lokalizacji. Przy wyborze systemu, ogrodnicy biorą pod uwagę zużycie wody. Nawadnianie kroplowe jest pod tym względem opłacalne, ponieważ ogranicza jej pobór i zapewnia wysoką efektywność upraw.

Related Posts

Tags