Jakie części eksploatacyjne w ciągnikach trzeba wymieniać regularnie?

kwi 29, 2021 przez

Jakie części eksploatacyjne w ciągnikach trzeba wymieniać regularnie?

Sprawny i niezawodny traktor to ogromna wartość w każdym gospodarstwie rolnym. Nawet posiadając kilka ciągników zawsze dobrze jest dopilnować, by każdy z nich był sprawny. Dzięki temu można znacznie ułatwić sobie wszelkie prace, agregując różne maszyny na stałe z konkretnymi ciągnikami. Traktor, jak każdy pojazd mechaniczny, posiada różnego rodzaju części, które ulegają z czasem naturalnemu zużyciu. Sprawdzamy, które części do ciągników należy wymieniać regularnie i dobrze mieć zawsze pod ręką.

Elementy układu chłodzenia

Silnik spalinowy ciągnika chłodzony jest za pomocą obiegu wody (bądź płynu chłodniczego), w którym znajduje się przynajmniej kilka elementów, które trzeba regularnie wymieniać. Jest to przede wszystkim termostat, który zapewnia odpowiednią temperaturę silnika przez cały czas pracy, niezależnie od obciążenia. Zużycie termostatu może objawić się na dwa sposoby: Zdecydowanie najczęściej pozostaje on stale otwarty, przez co silnik nie dogrzewa się i spala nadmierne ilości paliwa. Jeżeli natomiast pozostanie na stałe zamknięty, dojdzie do przegrzania motoru i jego zatarcia. Dlatego też tego typu części zamienne do ciągników należy wymieniać przynajmniej raz na dwa-trzy lata. Nowy termostat można kupić w większości sklepów rolniczych, a także w supermarkecie rolniczym online. Oprócz termostatu zużyciu ulega też pompa cieczy chłodzącej, zwana również pompą wody. Powoduje to, że z czasem obieg płynu jest coraz słabszy i może dojść do przegrzewania się silnika podczas dużego obciążenia. Każdy przezorny rolnik dysponuje tego typu częściami do ciągników, posiada je zawsze pod ręką. Sprawia to, że w razie jakiejkolwiek awarii, można sobie szybko poradzić samodzielnie i przywrócić traktor do pełnej sprawności.

Prądnica, alternator i rozrusznik

Instalacja elektryczna oparta jest na kilku zasadniczych urządzeniach. Są to między innymi akumulatory, prądnica/alternator zapewniająca ładowanie podczas pracy silnika i oczywiście rozrusznik, pozwalający uruchomić motor spalinowy. O ile same powyższe podzespoły nie są elementami eksploatacyjnymi całościowo, o tyle pewne ich części zużywają się podczas pracy. Są to przede wszystkim szczotki, które zespolone są z regulatorem napięcia zarówno prądnicy jak i alternatora, występują one również w rozruszniku. Odwiedzając sklep z częściami zamiennymi do ciągników zawsze warto zakupić zapasowe regulatory napięcia oraz szczotko-trzymacze do startera. Są to elementy kosztujące góra kilkadziesiąt złotych, natomiast mogą skutecznie uratować nam skórę, gdyby ciągnik odmówił posłuszeństwa np. podczas żniw. W przypadku starszych traktorów nie zawsze można zakupić oryginalne podzespoły tego typu, na szczęście w niejednym internetowym sklepie rolniczym można zamówić zamienne części do ciągników, których jakość absolutnie nie odbiega od oryginałów, a nierzadko je przewyższa. Dodatkowo, dzięki sprzedaży online, można liczyć na atrakcyjne ceny i w ten sposób zaoszczędzić sporo środków finansowych. Pamiętajmy, że przezorny jest zawsze ubezpieczony.

Podobne

Tagi