Ogród w stylu orientalnym – egzotyczne rośliny i kamienne dekoracje

lis 17, 2021 przez

Ogród w stylu orientalnym – egzotyczne rośliny i kamienne dekoracje

OGRÓD INSPIROWANY KULTURĄ ORIENTU – JAK ZATRANSFORMOWAĆ SWÓJ OGRÓD?

Intensywnie kolorowe kwiaty, pięknie rzeźbione kamienie, wiszące lampiony i wieże dzwonów – to wszystko kojarzy się z ogrodami orientalnymi. Takie ogrody są wyrazem szacunku dla przyrody i harmonii, a także odzwierciedleniem kultury Orientu. Aby stworzyć taki ogród, należy zastosować odpowiednie rośliny, dekoracje i wyposażenie, których wybór zależy od stylu kultury z jakiego czerpiemy inspirację.

 1. DEKORACYJNE ROŚLINY
  Rośliny są jednym z najważniejszych elementów w ogrodzie orientalnym. W zależności od regionu, stylu kultury i rodzaju gleby, które mamy do dyspozycji, należy wybierać gatunki, które najlepiej odzwierciedlają orientalne piękno. Oto kilka gatunków, które warto umieścić w ogrodzie orientalnym:
 • Jaśminowiec wonny – pięknie pachnąca roślina z białymi lub różowymi kwiatami.
 • Klon palmowy – wysoka roślina o pięknie rzeźbionych, palmopodobnych liściach.
 • Sikora japońska – niska roślina o kwiatach w różnych kolorach, doskonale nadająca się na rabaty.
 • Gruszka ozdobna – drzewo o okrągłym kształcie i charakterystycznych, białych kwiatach.
 1. KAMIENNE AKCENTY
  W ogrodach orientalnych nieodłącznym elementem są kamienne dekoracje, takie jak wodospady, mostki, pawilony i wieże dzwonów. Kamienie można umieścić na różne sposoby w ogrodzie, np. pod formą ścieżek prowadzących do pawilonu lub za pomocą małych pagórków, na których rozmieszczone są rośliny. Kamienne dekoracje można uzyskać poprzez zakup gotowych elementów lub samodzielne rzeźbienie i ustawianie kamieni na określony sposób.

 2. ZABAWKI DLA UCZUĆ
  Rzeźbione kamienie, mostki i wieże dzwonów nie tylko pięknie wyglądają, ale także pobudzają nasze zmysły. Łączenie różnych elementów dekoracyjnych tworzy spójną całość, która wprowadza nas w klimat orientalny. Można wykonać małe fontanny, wodospady lub strumienie, które będą wprowadzały spokój i harmonię w naszym ogrodzie.

 3. EFEKTYWNE OŚWIETLENIE
  Oświetlenie jest ważnym elementem w ogrodzie orientalnym. W nocy można wyeksponować kamienne dekoracje, rzeźby i rośliny za pomocą różnego rodzaju lampek, lampionów i figur świetlnych. Dzięki oświetleniu ogrodowy raj nabiera zupełnie innej atmosfery.

 4. RODZAJE STYLU KULTURY
  Japoński styl ogrodowy charakteryzuje się prostotą, harmonią i elegancją. Ogrody japońskie mają gładkie kamienie, piękne bonsai, łagodne wodospady i mostki. W takim ogrodzie warto umieścić achilleę, azalie, jaśmin, krwawnik pospolity, klon japoński, orzecha japońskiego i wiele innych gatunków kwiatów.

Partnerstwo chińskie to styl, w którym dominują ozdobne elementy takie jak łuki z wypukłymi dzwonkami, kolorowe lampiony, specjalny typ kamieni, a także drzewa z filigranowymi gałęziami. W partnerstwie chińskim warto umieścić różne gatunki bambusa, lilie wodne, chińską trawkę, hortensję ogrodową.

Ogród w stylu orientalnym to piękny i egzotyczny kawałek przyrody. Rośliny, kamienie, dekoracje i wyposażenie są kluczowe, aby stworzyć taki ogród. Nie ważne, jakie są nasze inspiracje, ważne, aby ogół był spójny i harmonijny oraz odzwierciedlał kulturę Orientu.

Podobne

Tagi