Rośliny pnące na pergolę – piękno i cień w jednym

lut 16, 2021 przez

Rośliny pnące na pergolę – piękno i cień w jednym

Rośliny pnące na pergolę – naturalny parasol w ogrodzie

Pergola to element architektoniczny, który coraz częściej pojawia się w ogrodach prywatnych. W budowie pergoli wykorzystuje się różnego rodzaju materiały – drewno, metal czy kamień. Pergola pełni wiele funkcji – jest miejscem wypoczynku, tworzy strefy w ogrodzie, a także stanowi dekorację dla samego ogrodu.

Jednym z najważniejszych zadań pergoli jest stworzenie przyjemnego i komfortowego cienia. Rośliny pnące, które owijają konstrukcję pergoli, nie tylko tworzą niebanalną dekorację, ale także stanowią naturalną osłonę przed palącym słońcem. Wybierając odpowiednie rośliny pnące, stworzymy z pergoli naturalny parasol, który ochłodzi przestrzeń w upalne dni.

Rośliny pnące, czyli jakie?

Wybierając rośliny do ozdobienia pergoli, warto zwrócić uwagę na ich wymagania i charakterystykę wzrostu. Oto kilka propozycji roślin pnących, które doskonale sprawdzą się w tej roli:

  1. Bluszcz pospolity – to roślina, która doskonale się przyczepia i rośnie na konstrukcjach pergoli. Jego liście tworzą gęste zasłony, która zapewni ciemne i ciche miejsce na odpoczynek.

  2. Winobluszcz – to pnącze, które odstrasza owady i chroni przed wzrokiem sąsiadów. Tworzy piękne kwiaty i owoce, których smak i zapach cieszy każdego ogrodnika.

  3. Bluszcz zimozielony – roślina, której ozdobne liście są jednocześnie dekoracją i schronieniem przed wiatrem i słońcem.

  4. Powojnik – to pnącze pełne uroku, które kwitnie wcale lata różnymi kolorami. Potrafi zelektryzować swoim widokiem każdego miłośnika ogrodnictwa.

  5. Czystek – choć to nie liczne pnącze, to swoim aromatem i leczniczymi właściwościami potrafi przyciągnąć niejednego amatora.

Jakie dodatki do roślin pnących?

Kolorowe poduszki, leżaki, lampiony czy dekoracyjne kule, to tylko niektóre z propozycji dodatków, jakie można dodać do pergoli z roślinami pnącymi. Ważne, aby dodatki te współgrały z roślinnością, która okala pergolę i tworzy charakterystyczny wystrój ogrodu.

Rośliny pnące na pergoli to nie tylko piękno i cień w jednym, ale także naturalna ozdoba ogrodu, która sprawi, że przestrzeń ta nabierze wyjątkowego charakteru i stylu. Wybierając odpowiednie pnącza i dodatki, stworzymy miejsce, w którym chętnie będziemy spędzać ciepłe letnie dni.

Podobne

Tagi