Sadzenie i pielęgnacja roślin w doniczkach na tarasie

sty 22, 2022 przez

Sadzenie i pielęgnacja roślin w doniczkach na tarasie

Sadzenie i pielęgnacja roślin w doniczkach na tarasie

Miłośnicy ogrodnictwa wychodząc naprzeciw coraz częściej stosowanej w architekturze formie mieszkania na wysokości czy też domów z ogródkiem wielkości kieszeni, coraz bardziej zwracają uwagę na możliwość stworzenia własnego, zielonego akcentu w przestrzeni tarasu. Zobaczmy, jakie rośliny warto wybrać i jak o nie zadbać, by wypiekać się w promieniach słonecznych surrounded przez piękno natury.

Wybieramy właściwe rośliny

Dobrze zaprojektowany taras to przestrzeń, która łączy ze sobą piękno natury oraz funkcjonalność miejsca do odpoczynku, medytacji czy też rekreacji. Właśnie z tego powodu, przy wyborze roślin warto zwrócić uwagę na kilka czynników:

 1. Ekspozycję tarasu.

W zależności od kierunku okien, taras może mieć ekspozycję na północ, wschód, południe bądź zachód. W zależności od tego, od ilości światła, jakie pada na rośliny, będziemy musieli dobrać odpowiednie gatunki.

 1. Miejscowy mikroklimat.

Mikroklimat to zbiór warunków panujących w danej przestrzeni, które są wynikiem poziomu nasłonecznienia, wilgoci powietrza oraz wiatru czy też temperatury w przestrzeni tarasu.

 1. Wielkość doniczek.

Waży się to nie tylko pod względem estetycznym, ale również praktycznym. Zbyt małe doniczki uniemożliwią rozwój roślin, spowodują zbyt szybki proces przesuszenia czy też wypalenia roślin, gdyż korzenie będą zbyt mocno kręcić się w niej jak w poletku winorośli.

Wśród roślin, które doskonale sprawdzą się na tarasie, warto wymienić:

 1. Trawy ozdobne.

Wiosną trawy zaczynają się rozwijać i wydają piękne, bujne kłosy, które wprawiają w zachwyt przy każdym ruchu powietrza.

 1. Hortensje.

Hortensje to przesympatyczne kwiaty, które możemy umieścić w wazonach, koszach czy też doniczkach i perfekcyjnie ozdobią nasz taras.

 1. Krzewy iglaste.

Krzewy iglaste są łatwe w pielęgnacji i nadają stosowne aury tarasu, odpowiadające na wymogi estetyczne współczesnego designu.

Sadzimy rośliny w doniczkach

Gdy już wybraliśmy odpowiednie rośliny, musimy zadbać o właściwe ich umiejscowienie w doniczkach. Warto pamiętać, że dobry dobór gleby również ma wpływ na nasze rośliny.

 1. Dobór gleby.

Najlepiej wybrać mieszanki unikalnie przeznaczone dla roślin. Gdy mamy większą ilość doniczek, wybierzmy parę gatunków ziemi, które będą mieć dobrą stoi roślin.

 1. Sadzenie w doniczkach.

Gdy sadzimy rośliny w doniczkach, trzeba pamiętać o umieszczeniu warstwy drenażowej z włókna kokosowego albo grysiku – niezwykle ważne dla zapewnienia łatwości chłonności gleby.

Pielęgnujemy rośliny na tarasie

Po przygotowaniu naszych roślin, zarówno w zakresie gatunków, jak i ich posadzenia w doniczkach, czas zajrzeć na taras i zabrać się za ich uprawę.

 1. Nawadnianie.

Należy regularnie podlewać nasze rośliny, aby zapewnić im odpowiedni poziom wilgoci. Jeśli nie mamy nawadniania automatycznego, zadbajmy o regularność nawadniania.

 1. Odmulanie.

Co jakiś czas warto pomyśleć o odmulaniu doniczek, których to zbiorników wód często stanowi doskonałe miejsce dla rozwoju glonów, bakterii, grzybów.

 1. Drobne zabiegi pielęgnacyjne.

Nie zapominajmy o regularnym przycinaniu liści i zbędnych gałęzi, a także o odchwaszczaniu – to złośliwe warzywa, które wykorzystują nasze znakomite warunki do swobodnej rozwojo.

Podobne

Tagi