Ogród w stylu prowansalskim – rustykalny urok i romantyczny klimat

sie 10, 2021 przez

Ogród w stylu prowansalskim – rustykalny urok i romantyczny klimat

OGRÓD W STYLU PROWANSALSKIM – RUSTYKALNY UROK I ROMANTYCZNY KLIMAT

W dzisiejszych czasach współczesnej architektury i minimalizmu, coraz więcej osób wybiera styl prowansalski w aranżacji swojego ogrodu. To połączenie francuskiego eleganckiego stylu z rustykalnym, prowadzi nas w klimat bujnych roślin, aromatycznych ziół i kolorowych kwiatów. W artykule przedstawimy, czym charakteryzuje się ogrodowe aranżacje w stylu prowansalskim oraz jakie elementy i rośliny dobrze wpisują się w ten romantyczny klimat.

 1. Rustykalne elementy w ogrodzie
  Ogród w stylu prowansalskim to przede wszystkim rustykalny urok, który można osiągnąć poprzez użycie odpowiednich elementów. Drewniane pergole, kute ławki, starodawne beczki, stoliki kamienne i klasyczne łuki to tylko niektóre z wielu elementów, które wprowadzą nas w klimat południowej Francji. Zobaczmy, jakie rośliny dobrze wpisują się w styl prowansalski.

 2. Rośliny w stylu prowansalskim
  Ogrodowe aranżacje w stylu prowansalskim charakteryzują się bujnymi roślinami, ziół i kolorowymi kwiatami. Każda z tych roślin wspaniale pasuje do rustykalnych elementów i wprowadza do ogrodu romantyczny klimat. Wśród roślin najczęściej wykorzystywanych w tym stylu warto wymienić werbenę, różane drzewka, lawendę, jaśmin, cyprysiki, rozmaryn, tymianek oraz drzewa owocowe takie jak figi, oliwki i granaty. Zdecydowanym liderem prowansalskich rozwiązań jest jednak lawenda, której słynne pola znajdują się w samym sercu Prowansji.

 3. Kolor i oświetlenie
  W ogrodzie w stylu prowansalskim ważne są kolory i oświetlenie. Klasyczne kolory prowansalskie to niebieski, fioletowy i różowy, najlepiej w delikatnych odcieniach. Kolorowe kwiaty wprowadzą do ogrodu nieco życia i koloru, co sprawi że będzie on wesoły i urokliwy. Ważna jest również odpowiednia ilość światła w celu stworzenia romantycznego klimatu na wieczornej kolacji. Delikatne lampki, lampiony i świeczki z pianą na stole z pewnością dodadzą uroku i romantyzmu.

 4. Dramatyzm dzięki kontrastom
  Kontrasty w ogrodzie prowansalskim, to sposób na wprowadzenie dramatyzmu i wyeksponowanie ciekawych elementów. Starożytne, płukane przepływami rzeki kamienie wyglądają świetnie w połączeniu z kwiatami i kolorowymi meblami. Również żelazne elementy w połączeniu z drewnianymi skrzyniami tworzą wspaniały kontrast i dodają rustykalnego klimatu.

 5. Podsumowanie
  Ogród w stylu prowansalskim to nie tylko piękno, ale również praktyczność. Właściwe rośliny i elementy wprowadzą urok i romantyzm do ogrodu. To idealne rozwiązanie dla osób ceniących sobie spokój, komfort i wakacyjny klimat. W końcu, kto nie chciałby odpocząć w takim romantycznym, pełnym zielonych roślin i przesyconym aromatycznymi ziołami, ogrodzie?

Podobne

Tagi