Ogrody dachowe – zieleń w miejskiej dżungli

kwi 23, 2022 by

Ogrody dachowe – zieleń w miejskiej dżungli

Nowe trendy w architekturze oraz rosnąca świadomość ekologiczna wśród mieszkańców miast sprawiają, że ogrody dachowe zyskują na popularności. To świetna inwestycja dla każdego, kto pragnie stworzyć sobie prywatną oazę zieleni w samym sercu wielkiego miasta. Co więcej, ogrody dachowe przynoszą wiele korzyści dla zdrowia i środowiska. Jak działa taki ogród? Jakie są jego zalety? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

  1. Czym są ogrody dachowe?
    Ogrody dachowe to nic innego jak zielone powierzchnie, które znajdują się na dachu budynku. Bywa, że dachy te pełnią funkcję rekreacyjno-wypoczynkową, często jednak są wykorzystywane jako źródło jedzenia przez właścicieli. Do ogrodzenia takiego miejsca służą specjalne konstrukcje zabezpieczające włącznie z rynnami i osadzeniami.

  2. Zalety ogrodów dachowych
    Urządzenie ogrodu na dachu przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim, to świetny sposób na uniknięcie „drewnianego domu” po mieszkaniu w centrum miasta. Rośliny wprowadzają do naszego życia zdrowe powietrze, które pełne jest tlenku węgla i łagodzą mieszkańców przed dźwiękami z ulicy. Jeśli decydujemy się na uprawę warzyw, owoce czy ziół, przyczyniamy się do zmniejszenia emisji CO2, która jest wynikiem transportu żywności w miasta. Co więcej, alternatywnie możliwym użyciem takiego ogrodu może być formowanie dodatkowej powierzchni biologicznie czynnej.

  3. Jak stworzyć ogród na dachu?
    Jeżeli chcemy zadbać o nasz ogród dachowy, warto zadanie to powierzyć specjalistom. Projektant wybierze dla nas najlepsze rośliny, dobra między innymi podłoże i system nawadniania. Dobrze zaplanowany ogród to nie tylko piękne widoki i możliwość uprawiania swoich warzyw, ale również najwyższa jakość ziemi oraz radość z obcowania z naturą.

Jeśli decydujemy się na samodzielne stworzenie ogrodu, warto pamiętać o kilku rzeczach. Najlepiej, aby dach był pochyły o nachyleniu nie większym niż 10% i posiadał system do odprowadzania wody z nawadniania czy deszczu, który zakłada się przy zagospodarowaniu takiej powierzchni. Bezpieczeństwo to podstawa, dlatego warto zadbać o solidnie zabezpieczenia zabezpieczające, oświetlenie i odpowiednie deski.

  1. Jakie rośliny rosną najlepiej na dachu?
    Nie każda roślina nadaje się do ogrodu dachowego. Dlatego warto postawić na trwałe i odporne na skrajne warunki gatunki, np. trawy ozdobne, róże, krzewy, albo byliny. Wspominając wcześniej o warzywnikach i ziołach, jak najbardziej one także mogą rosnąć na dachu – tu najważniejsza jest poprawnie wyposażona warstwa gleby. Roślinność jest również bardzo dobrą izolacją cieplną – latem chroni przed nadmiernym nasłonecznieniem, zimą – przed utratą ciepła.

  2. Wnioski
    Ogrody dachowe to wyjątkowe miejsca, które cieszą wieloma z naszych zmysłów. Zapewniają nam relaks i wypoczynek, zdrowie i lepsze samopoczucie. Z jednej strony to inwestycja skierowana na estetykę mieszkalnego budynku, z drugiej – coraz częściej padające na miasta problemy zanieczyszczenia i brak miejsca zielonego. Dlaczego więc nie łączyć estetyki z funkcjonalnością? To idealna propozycja dla osób, które pragną odetchnąć od miejskiego zgiełku i stworzyć coś pięknego dla społeczeństwa.

Related Posts

Tags